powrót

24 listopada 2003 15:08

Więcej (popr)



Rede des Führers und Reichskanzlers
Adolf Hitler
vor dem Reichstag am 30. Januar 1937
Druck und Verlag:
M. Müller & Sohn K.G., Berlin SW 19



Männer Abgeordnete des Deutschen Reichstages!

(...)

Die Abmachung, die Deutschland mit Japan zur Bekämpfung der Kominternbewegung getroffen hat, ist ein lebendiger Beweis dafür, wie wenig die deutsche Regierung daran denkt, sich zu isolieren und wie wenig sie sich daher auch tatsächlich als isoliert fühlt.

Im übrigen habe ich öfter als einmal den Wunsch und die Hoffnung ausgesprochen, mit allen unseren Nachbarn zu einem ähnlich guten und herzlichen Verhältnis zu kommen. Deutschland hat, und ich wiederhole dies hier feierlich, immer wieder versichert, daß es zum Beispiel zwischen ihm und Frankreich überhaupt keinerlei menschlich denkbaren Streitpunkt geben kann

(...)


Mowa w Reichstagu Fuehrera i Kanclerza Rzeszy Adolfa Hitlera 30 stycznia 1937 r.


Posłowie Niemieckiego Parlamentu!

(...)


Umowa, którą Niemcy zawarły z Japonią stawiając jako cel, zwalczyć działania Kominternu , jest żywym dowodem na to, jak mało rząd niemiecki o tym myślał, czynnie izolując się i jak mało takich przyczyn izolacji w swoim działaniu dostrzegał.

Poza tym już dotąd więcej wyrażałem takich życzeń oraz nadzieję, nawiązania podobnie bliskich dobrych i serdecznych stosunków ze wszystkimi naszymi sąsiadami. Niemcy mają , i powtarzam to uroczyście, zawsze ponownie zapewniając, że na przykład pomiędzy nimi i Francją nie może to wogóle pojawić się, jako po ludzku do pomyślenia punkt sporny - mamy taką możność.



Mój komentarz

Przekaz podprogowy

Mamy przekaz podprogowe :

zwalczyć , takich więcej podobnie bliskich i apel do świadomości: Niemcy mają .

Zostaje podpowiedziane wprost do umysłu zdanie: ' Pokonać (Komintern) takich więcej w swoim bliskim otoczeniu Niemcy mają'.

Słowa 'podobnie bliskich' odnoszą się do Kominternu, oznaczają więc bliskość terytorialną. Niemcy mają w swoim bliskim otoczeniu więcej takich bytów państwowych, narodowych. Powstaje wrażenie bojowego zadania do wykonania, skojarzone z rozwojem, bo z wyjściem z izolacji.

Słowo 'ahnlich' zawiera w sobie słowo 'Ahn' – przodek, oznacza więc podobieństwo w sensie pochodzenia. Więcej podobnych w otoczeniu Niemiec oznacza więc więcej zrodzonych z wpływów (Bewegung- ruch) Kominternu. Mamy przeniesienie lęku przed Komuną na całe otoczenie Niemiec. Można by powiedzieć, że: Niemcy mają więcej dziedziców Kominternu w swoim otoczeniu.

Problemem po wojnie było wytłumaczenie sposobu , w jaki Hitlerowi udało się przekształcić Niemcy kulturalne w Niemcy zbrodnicze. To właśnie ten sposób. Siła działania podprogowego.

Sens 'użycia' przekazu podprogowego dla polityka

Politykowi przekaz podprogowy pozwala 'wypowiedzieć' to, czego nie mógłby powiedzieć jawnie. Słuchacz 'slyszy' ale nie uświadamia sobie i nie moze zaprotestować. Powstaje sytuacja podobna do 'poparcia społecznego' . Pseudopolityk może kontynuować swoje działanie tak, jakby miał poparcie społeczne.

Prawo złamane w powyższej sytuacji ( < popr)


Pr5/ At4 Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że planując pułapkę proponuje transakcję jawnie, 'na rynku', usypiając tym czujność ofiary,

Pod pozorem przekazywania informacji słuchacze zostali wciągnięci w pułapkę przekazu podprogowego.

Hipnoza

Sposób wpajania treści w powyższy sposób jest bliski hipnozie. Różnica polega na istniejącej, ograniczonej możliwości odparcia sugestii. Odpór jest możliwy, kiedy sugestia kłóci się istotnie z wiedzą ofiary. Odporowi sprzyja też duże doświadczenie i postawa nieufności do ' hipnotyzera '.

Spojrzenie na przekaz podprogowy jako na sposób wpływania na ludzi pokrewny hipnozie, pozwala wyraźniej dostrzec pojawiający sie tu charakter relacji 'hipnotyzera' i jego ofiary, która w wyniku takiego działania zostaje w sposób istotny pozbawiona samodzielności. Nikt z nas nie chce być sterowany przez drugiego, jest to więc działanie nieetyczne. Jawna próba takiego działania byłaby oprotestowana.

Oczywiście, jak to już powiedziłem na wstępie, mamy tu doczynienia ze złamaniem prawa Pr5/At4.




powrót